Učitelé autoškol trénovali na polygonu

14.7.2016

Učitelé autoškol se zapotili na polygonu v Sosnové

 

Učitelé autoškol se zapotili na polygonu v Sosnové

 

Na 30 učitelů autoškol z celé ČR se v rámci projektu Učme se přežít zdokonalilo v ovládání motocyklů

Zkušení instruktoři bezpečné jízdy se s nimi podělili o užitečné finesy, jak bezpečně ovládat svůj stroj

Nabyté poznatky pomohou autoškolám zvýšit úroveň přípravy nových motocyklistů v ČR

 

Projekt „Učme se přežít“ byl spuštěn již v roce 2010. Do konce loňského roku se uskutečnilo 18 jednodenních kurzů, jichž se zúčastnily stovky motocyklistů z celé ČR. Projekt pokračuje i v letošním roce. Celkem 17 kurzů proběhne na autodromech v Sosnové a Jihlavě. Jejich účastníci nebudou platit žádný poplatek. Šest kurzů totiž plně hradí Liberecký kraj, čtrnáct pak Fond zábrany škod.

 

Jeden z kurzů byl speciálně určen pro učitele autoškol. Uskutečnil se v neděli 26. června. Nicméně na třicet účastníků z celé České republiky se sjelo již během sobotního odpoledne. Byl pro ně totiž připraven stručný seminář poskytující informace o tom, jak se ve státech Evropské unie učí a zkoušejí noví motocyklisté. Řeč přišla i na současné pojetí přípravy a závěrečné řidičské zkoušky v ČR. A bylo o čem a s kým diskutovat. Semináře se totiž zúčastnili i předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný, předseda Profesního společenství autoškol Jiří Myšák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Karel Bezděkovský a dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. Učitelé tak měli jedinečnou možnost prodiskutovat s uvedenými odborníky aktuální otázky přípravy budoucích řidičů a také si navzájem vyměnit zkušenosti. Přece jen je užitečné dozvědět se od kolegů z jiných autoškol, jaké výukové a výcvikové metody se jim osvědčují, jaké používají učební pomůcky apod.

 

Celodenní nedělní kurz proběhl pod taktovkou zkušených instruktorů bezpečné jízdy. V teoretické části si učitelé autoškol připomněli zásady správné techniky jízdy, došlo i na dopravní psychologii a sebepoznání řidiče. V navazující praktické části bylo procvičováno především brzdění v různých rychlostech a v náklonu. Brzdění je naprostý základ bezpečné jízdy. Je potřeba je důkladně pochopit po stránce teoretické a hlavně dokonale natrénovat na bezpečném polygonu,“ upozorňuje Vladimír Mašek, šéfinstruktor programu Učme se přežít. Nacvičováno bylo ovšem i velmi důležité vedení pohledu, jízda v nestabilním režimu, došlo i na plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, výhybný manévr apod. Instruktoři se podělili se svými kolegy z autoškol o celou řadu užitečných fines potřebných k ovládání jejich konkrétního stroje, ať se jednalo o silniční enduro, chopper či supersport. 

 

Učitelé autoškol, kteří si v rámci kurzu teoreticky i prakticky zopakovali pokročilé zásady bezpečné jízdy v jedné stopě, napomohou nastavit vyšší laťku přípravy budoucích motocyklistů v desítkách autoškol v rámci celé ČR. „Nově nastavený model přípravy motorkářů v České republice je autoškoláckou obcí vášnivě diskutován. Poznání účastníků semináře, že podobný přístup se dlouhodobě osvědčuje ve většině států EU a významně přispívá ke snižování nehodovosti začínajících řidičů, dozajista bude pro autoškoly silnou motivací pro osvojení si nového pojetí přípravy nováčků za řídítky motocyklů,“ uzavírá Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.  

 

Bližší informace podá:

 

Roman Budský

Tým silniční bezpečnosti

tel.: 776 195 576

e-mail:  budsky.roman@volny.cz

www.ucmeseprezit.cz

 

 

 

Autor: Ondřej Horázný   |   Sekce: Zajímavosti a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Přihlášení

Jméno:
Heslo:
přihlašovat automaticky  

  Poslat heslo

Jaký způsob výcviku motocyklů preferujete?

74% (13338)

11% (2028)

2% (447)

11% (2075)




Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024